W dniu dzisiejszym spotkaliśmy się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego lldefonsa Gałczyńskiego na Narodowym Czytaniu „Kordiana” Juliusza Słowackiego. To już 13. edycja akcji, która została zainicjowana przez Parę Prezydencką w 2012 roku, by popularyzować czytelnictwo i największe dzieła literatury polskiej.

Nasi uczniowie Faustyna Orłowska (fortepian), Aleksandra Zaczek (trąbka), Malina Malinowska & Natalia Modlińska (flet), Krzysztof Pogorzelski (saksofon, lektor) przy akompaniamencie p. Anety Mroczek uświetnili swoimi występami tegoroczną edycję.

Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego.

Do zobaczenia za rok!