Nie można wymazać z pamięci

Ofiar i morza krwi przelanej

Zatracić pamięć o walczących

O piękną wolność – dla Niej (…)

(M. Lenartowski)

9 listopada 2022 r. odbył się koncert pod tytułem „Dla Niepodległej” przygotowany przez uczniów i nauczycieli z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Spotkanie rozpoczęła krótkometrażowa animacja, która ukazała burzliwe dzieje naszego kraju oraz dzieło wielu pokoleń Polaków – odzyskanie niepodległości Polski w 1918 roku.

Na repertuar koncertu złożyły się utwory muzyki polskiej, aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych oraz kompozycje współczesne. Nie mogło zabraknąć „Roty”, „Marsza Pierwszej Brygady” czy legendarnej piosenki Czerwonych Gitar pt. „Biały krzyż”, którą Krysztof Klenczon skomponował, aby upamiętnić swojego ojca – żołnierza Armii Krajowej.

Na scenie Sali Koncertowej wystąpili zarówno uczniowie, jak i nauczyciele szkoły. Można było usłyszeć nie tylko solistów, ale również duety, tria oraz kwartety. Warto podkreślić, że wśród wykonawców znaleźli się uczniowie klasy pierwszej, dla których był to pierwszy występ sceniczny. Co więcej, w programie znalazły się recytacje okolicznościowych wierszy.

Podczas koncertu zgromadzeni uczniowie oraz Goście zapoznani zostali z podstawowym umundurowaniem i wyposażeniem żołnierza Wojska Polskiego, jak również z historią polskiej sygnalistyki wojskowej. Zaprezentowane zostały wybrane sygnały porządkowe oraz komendy pola walki i sygnały alarmowe. Ta materia muzyczna obejmowała niemalże każdy aspekt życia żołnierza, o czym mogli przekonać się przybyli słuchacze.

Koncert zakończył występ kwartetu dętego nauczycieli szkoły, którzy wykonali „Wiązankę Pieśni Żołnierskich”.

Fot. M. Tomaszewski

Gratulujemy wykonawcom udanych prezentacji muzycznych.

Życzymy, aby ta muzyczna i niezwykle wymowna lekcja historii pozostała w pamięci tych wszystkich, którzy razem z nami świętowali niepodległość.

Najnowsze wiadomości
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Portret Michała Kleofasa Ogińskiego autorstwa François-Xavier Fabre [Domena publiczna]
© 2019 szkolaoginskiego.pl